CyberPower PDU41004 PDU
  • Part: 1181101
Availability
Out of Stock
The CyberPower PDU41004, a 1U rackmount switched power distribution unit (PDU), provides 100-240V 15A output via 8 IEC-320 C13 receptacles from a single IEC-320 C14 input power plug. The switched outlet receptacles can be managed over the network by using the CyberPower Management Console, a web browser, and the RJ45 Ethernet port for network connection, or locally from the Power Control display. The PDU41004 offers outlets that can be turned on, turned off, or recycled on demand. Outlets can be programmed to address a number of needs including remote rebooting of locked equipment, load shedding, power sequencing, and locking out unauthorized loads.
With a three-year limited warranty, you can trust CyberPower's commitment to high quality.
  • General Information
    • Manufacturer
    • CyberPower Systems, Inc
    • Manufacturer Website Address
    • https://www.cyberpower.com/au
    • Brand Name
    • CyberPower
    • Product Series
    • Switched PDU
    • Product Type
    • PDU
  • Technical Information
    • PDU Type
    • Switched
    • Phase
    • Single Phase
    • Plug/Connector Type
    • IEC 60320 C14
    • Plug/Connector Detail
    • 1 x IEC 60320 C14
    • Receptacle Type
    • IEC 60320 C13
    • Receptacle Detail
    • 8 x IEC 60320 C13
    • Locking Receptacles
    • Cord Retention Tray
    • Features
    • LCD Display
    • LED Status Indicator
  • Power Description
    • Input Voltage
    • 120 V AC
    • 230 V AC
    • Input Voltage Range
    • 100 V AC - 240 V AC
    • Output Voltage
    • 120 V AC
    • 230 V AC
    • Output Voltage Range
    • 100 V AC - 240 V AC
    • Input Current
    • 15 A
    • Input Frequency
    • 60 Hz
  • Management
    • Management
      • IPv4
      • TCP/IP
      • UDP
      • SNMPv1
      • HTTP
      • NTP
      • DNS
      • Telnet
      • DHCP
      • SMTP
      • FTP
      • IPv6
      • SNMPv3
      • HTTPs
      • SSH
      • SSL
      • TLS
      • LDAP(S)
      • RADIUS
      • Syslog
      • CLI
      • Windows AD
  • Interfaces/Ports
    • Network (RJ-45)
    • Yes
    • USB
    • Yes
  • Physical Characteristics
    • Color Family
    • Black
    • Product Color
    • Black
    • Product Material
    • Metal
    • Mounting Orientation
    • Horizontal/Vertical
    • Mount Type
    • Rack-mountable
    • Form Factor
    • Rack
    • Rack Height
    • 1U
    • Cord Length
    • 3.05 m
    • Height
    • 44.4 mm
    • Width
    • 112 mm
    • Depth
    • 433.1 mm
    • Weight (Approximate)
    • 2.09 kg
  • Environmental Conditions
    • Minimum Operating Temperature
    • 0°C
    • Maximum Operating Temperature
    • 60°C
    • Minimum Storage Temperature
    • -15°C
    • Maximum Storage Temperature
    • 65°C
  • Miscellaneous
    • Additional Information
      • Physical Dimensions - (WxHxD) (cm) : 11.2 x 4.45 x 43.31 (cm)
      • Physical Dimensions - (WxHxD) (in) : 4.41 x 1.75 x 17.05 (in)
      • Physical Dimensions - (WxHxD) (mm) : 112 x 44 x 433 (mm)
      • Weight (kg) : 2.1
      • Weight (lb) : 4.63
      • Shipping Dimensions - (WxHxD) (cm) : 25.4 x 6.96 x 49.23 (cm)
      • Shipping - Dimensions (WxHxD, in) : 10.0 x 2.74 x 19.38 (in)
      • Shipping - Dimensions (WxHxD, mm) : 254.0 x 69.6 x 492.25 (mm)
      • Shipping - Weight (kg) : 3.63
      • Shipping - Weight (lb) : 8.0
      • Cord Length : 10 ft (3.0 m)
      • Derated Input Current : 12 A
      • Input Frequency Range : 50 Hz - 60 Hz
      • Input Plug Type : IEC-320 C14
      • Maximum Input Current : 15A
      • Nominal Input Voltage : 100 - 240 VAC
      • Phase : Single Phase
      • Plug Style : Straight (Socket)
      • Controllable Outlets : 8
      • Meter Readout : Power Control Display
      • Nominal Output Voltage : 100 - 240 VAC
      • Outlets - Front : 8
      • Outlets - # of Banks : 1
      • Outlets - Rear : 0
      • Outlets - Total : 8
      • Outlet Type COMPUTED : 8 - IEC-320 C13
      • Overload Protection : None
      • USB Charge Port : No
      • Environmental Sensor : Optional, via RJ45
      • Hardware Connection Port : RJ45
      • LCD : Multifunction LCD
      • LED Indicators : Tx/Rx
      • Modular Expandability (Cascading) : Yes, via RJ45
      • Outlet switching : Yes
      • Upgradeable firmware : Yes
      • Adjustable Mounting Brackets : 2 sets (L-Short, L-Long)
      • Color : Black
      • Cord Retention Tray/Cord Organizers : Yes
      • External Site Ground Pin : Yes
      • Form Factors Supported : Horizontal or Vertical Rackmount
      • Material of Construction : Metal
      • Rack Height : 1U
      • Operating Elevation : 0 - 11483 ft (0 - 3500 m)
      • Operating Relative Humidity : 0 - 95 % (non-condensing)
      • Operating Temperature : 32 - 140 °F (0 - 60 °C)
      • Storage Elevation : 0 - 49213 ft (0 - 14999 m)
      • Storage Temperature : 5 - 149 °F (-15 - 65 °C)