CyberPower PDU41005 PDU
  • Part: 1180986
Availability
In Stock
  • General Information
    • Manufacturer
    • CyberPower Systems, Inc
    • Manufacturer Website Address
    • https://www.cyberpower.com/au
    • Brand Name
    • CyberPower
    • Product Series
    • Switched PDU
    • Product Type
    • PDU
The CyberPower PDU41005 is an 8-outlet, 1U rackmount switched power distribution unit (PDU) that provides 100V-240V 20A output. It distributes power to 8 IEC-320 C13 receptacles from a single IEC-320 C20 plug with unfiltered electrical pass-through. The switched outlet receptacles can be managed individually or collectively over the network using the CyberPower Management Console, a web browser, and the RJ45 Ethernet port for network connection, or locally by using the multifunction LCD.
  • Technical Information
    • PDU Type
    • Switched
    • Phase
    • Single Phase
    • Plug/Connector Type
    • IEC 60320 C20
    • Receptacle Type
    • IEC 60320 C13
    • Receptacle Detail
    • 8 x IEC 60320 C13
    • Locking Receptacles
    • Cord Retention Tray
    • Features
    • LCD Display
    • LED Status Indicator
  • Power Description
    • Input Voltage
    • 120 V AC
    • 230 V AC
    • Input Voltage Range
    • 100 V AC - 240 V AC
    • Output Voltage
    • 120 V AC
    • 230 V AC
    • Output Voltage Range
    • 100 V AC - 240 V AC
    • Input Current
    • 20 A
    • Input Frequency
    • 60 Hz
  • Management
    • Management
      • IPv4
      • TCP/IP
      • UDP
      • SNMPv1
      • HTTP
      • NTP
      • DNS
      • Telnet
      • DHCP
      • SMTP
      • FTP
      • IPv6
      • SNMPv3
      • HTTPs
      • SSH
      • SSL
      • TLS
      • LDAP(S)
      • RADIUS
      • Syslog
      • CLI
      • Windows AD
    • Remote Outlet Switching
    • Yes
  • Interfaces/Ports
    • Network (RJ-45)
    • Yes
  • Physical Characteristics
    • Color Family
    • Black
    • Product Color
    • Black
    • Product Material
    • Metal
    • Mounting Orientation
    • Horizontal/Vertical
    • Mount Type
    • Rack-mountable
    • Form Factor
    • Rack
    • Rack Height
    • 1U
    • Cord Length
    • 3.05 m
    • Height
    • 44.4 mm
    • Width
    • 112 mm
    • Depth
    • 433.1 mm
    • Weight (Approximate)
    • 2.10 kg
  • Environmental Conditions
    • Minimum Operating Temperature
    • 0°C
    • Maximum Operating Temperature
    • 60°C
    • Minimum Storage Temperature
    • -15°C
    • Maximum Storage Temperature
    • 65°C
  • Miscellaneous
    • Additional Information
      • Physical Dimensions - (WxHxD) (cm) : 11.2 x 4.45 x 43.31 (cm)
      • Physical Dimensions - (WxHxD) (in) : 4.41 x 1.75 x 17.05 (in)
      • Physical Dimensions - (WxHxD) (mm) : 112 x 44 x 433 (mm)
      • Weight (kg) : 2.1
      • Weight (lb) : 4.63
      • Shipping Dimensions - (WxHxD) (cm) : 26.04 x 6.76 x 50.5 (cm)
      • Shipping - Dimensions (WxHxD, in) : 10.25 x 2.66 x 19.88 (in)
      • Shipping - Dimensions (WxHxD, mm) : 260.35 x 67.56 x 504.95 (mm)
      • Shipping - Weight (kg) : 3.86
      • Shipping - Weight (lb) : 8.5
      • Cord Length : 10 ft (3.0 m)
      • Derated Input Current : 16 A
      • Input Frequency Range : 50 Hz - 60 Hz
      • Input Plug Type : IEC-320 C20
      • Maximum Input Current : 20A
      • Phase : Single Phase
      • Plug Style : Straight (Socket)
      • Nominal Output Voltage : 100 - 240 VAC
      • Outlets - Front : 8
      • Outlets - # of Banks : 1
      • Outlets - Rear : 0
      • Outlets - Total : 8
      • Outlet Type COMPUTED : 8 - IEC-320 C13
      • Overload Protection : None
      • Environmental Sensor : Optional, via RJ45
      • Hardware Connection Port : Serial (RJ45)
      • LCD : Multifunction LCD
      • LED Indicators : Tx/Rx
      • Modular Expandability (Cascading) : Yes, via RJ45
      • Outlet switching : Yes
      • Upgradeable firmware : Yes
      • Adjustable Mounting Brackets : 2 sets (L-Short, L-Long)
      • Color : Black
      • Cord Retention Tray/Cord Organizers : Yes
      • External Site Ground Pin : Yes
      • Form Factors Supported : Horizontal or Vertical Rackmount
      • Material of Construction : Metal
      • Rack Height : 1U
      • Operating Elevation : 0 - 11483 ft (0 - 3500 m)
      • Operating Relative Humidity : 0 - 95 % (non-condensing)
      • Operating Temperature : 32 - 140 °F (0 - 60 °C)
      • Storage Elevation : 0 - 49213 ft (0 - 14999 m)
      • Storage Temperature : 5 - 149 °F (-15 - 65 °C)